fallback

Реакцията на Тръмп: чисто и просто отмъщение

Президентът уволни шефа на американската агенция за киберсигурност Крис Кребс заради твърденията му, че изборите са били сигурни

15:20 | 18.11.20 г. 10
Автор - снимка
Създател

Нещата можеше да се развият по-добре за Доналд Тръмп - във всяко отношение. В опита си да избегне по всякакъв начин поражението си на изборите от Джо Байдън, президентът претърпява провал след провала. Несполуки в съда, неуспехи в решителните щати, неуспехи дори в Републиканската партия.

Може би затова Тръмп трябва да се задоволи със символични действия. В понеделник вечерта той обяви в Twitter, че е уволнил Крис Кребс, шефа на американската агенция за киберсигурност.

Кребс беше директор на Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата, агенция към Министерството на вътрешната сигурност, през последните две години. Той беше назначен на поста от самия Тръмп.

През миналата седмица агенцията публикува изявление, отхвърлящо продължаващите твърдения на Тръмп за масова измама на изборите. „Изборите на 3 ноември бяха най-сигурните в американската история“, се казва в изявлението, към което се присъединиха и изборните ръководители по отделните щати.

Кребс сигурно е знаел какво ще получи с него: отмъщението на Тръмп. Според съобщения в медиите бившият мениджър на Microsoft заяви преди няколко дни, че очаква уволнението си. В своите туитове в понеделник вечерта Тръмп твърди, че позицията на ръководената от Кребс агенция по отношение на изборите е грешна. Имало масови нередности и измами. Те включвали гласове от мъртви хора и проблеми с машините за гласуване, които са преместили гласове от него към Байдън.

Въпреки че освобождаването на Кребс се очакваше, мнозина във Вашингтон изразиха възмущение от този ход. „Кребс гарантира сигурността на изборите, подкрепи местните избирателни власти и спря опасната пропаганда“, каза Нанси Пелоси, говорител на Демократическата партия в Камарата на представителите. Но вместо да го възнагради за патриотичната му служба, Тръмп го е уволнил, защото е казал истината за дезинформацията му относно изборите.

Сбиване в щата Мичиган в понеделник вечерта също предизвика известно вълнение. Там първоначално изглеждаше така, сякаш планът на Тръмп да предотврати своевременното удостоверяване на резултатите от изборите и да отмени победата на Байдън над доминирания от републиканците парламент на щата може да сработи. Това би било нагло потъпкване на волята на избирателите и максимална ескалация - Байдън беше победил Тръмп в Мичиган с почти 150 хил. гласа разлика - това е всичко друго, но не и близък резултат. И все пак сценарият не изглеждаше толкова абсурден в продължение на няколко часа.

В окръг Уейн, област, която обхваща столицата на щата Детройт, републиканските служители на главния избирателен орган блокираха удостоверяването на гласовете. Те оправдаха това с предполагаеми нередности в Детройт. Тръмп вече аплодираше действията им в Twitter, адвокатът му заговори за „голяма победа“. След протест в социалните медии и под натиск на гласоподавателите в Детройт обаче републиканците в комисията промениха решението си малко след това - и въпреки всичко удостовериха изборния резултат.

Това не означава, че Тръмп няма да продължи да прави всичко, за да спре сертифицирането и в други щати. И достатъчно често той е подкрепен от републиканските политици. Например в Невада, където Байдън победи Тръмп с повече от 33 хил. гласа: Там в понеделник републиканските съюзници на президента заведоха дело, призовавайки съда в столицата Карсън Сити да обяви Тръмп за победител в изборите в Невада - или да анулирт резултата по друг начин.

Според редица експерти по изборно право подобни дела нямат шанс, стига адвокатите на Тръмп да не могат да обосноват твърденията си за системни измами или сериозни нарушения. Досега Тръмп се провали с практически всички съдебни дела. Както изглеждат нещата в момента, продължаващото ново преброяване на всички гласове в щата Джорджия няма да превърне победата на Байдън в такава за Тръмп. Освен това на президента му изтича и времето: повечето щати трябва да публикуват своите изборни резултати до края на ноември.

Въпросът, който остава, е как ще се държат водещите републиканци, когато стане все по-ясно, че Тръмп не може да спечели втори мандат дори чрез съдебни действия. Досега почти няма републиканец, който да е поздравил Байдън за победата му на изборите; на въпросите на журналистите най-вече казваха, че Тръмп има право да оспори изборите в съда. Наскоро обаче няколко сенатори посочиха, че започват да се отказват от тази позиция.

„Изглежда, че Байдън ще бъде президент“, каза например сенаторът от Южна Дакота Майк Раундс пред Politico.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:52 | 12.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още